Peticiju o minimalnoj plaći i doprinosima u Federaciji Bosne i Hercegovine, koju je prije dvije sedmice na web stranici: peticijaonline.com, a s ciljem umanjenja doprinosa na plaće, pokrenuo direktor Javne ustanove Penzionerski dom sa stacionarom Zeničko-dobojskog kantona i vijećnik u Općinskom vijeću Žepča Damir Jukić (Hrvatski demokratski savez – HDS), do sada je potpisalo više od 1.100 privrednika iz cijele FBiH, potvrdio je u izjavi za Fenu Jukić.
“Peticiju za podršku minimalnoj plaći od 1.000 KM, ali uz smanjenje doprinosa koji su u ovom dijelu BiH i najveći u Evropi, do sada je već potpisalo više od 1.100 privrednika iz cijele FBiH. Broj potpisnika uvećava se svakim danom, a peticija je i podrška najavljenim protestima, koji će biti održani u srijedu 5 do 12 sati ispred zgrade Vlade FBiH.
Ovakva će odluka Vlade FBiH, mišljenje je većine privrednika i stručnjaka, zbog linearnog povećanja plaća, ugroziti opstojnost i naše ustanove, koja je samofinancirajuća ustanova socijalne zaštite i nije na budžetu”, ističe Jukić.
Peticiju je, dodao je, moguće potpisati do kraja januara, nakon čega će biti proslijeđena Parlamentu FBiH i Vladi FBiH.
Zbog odluke Vlade da poveća minimalac, privrednici najavljuju velike proteste za srijedu u Sarajevu. Organizovali su se u viber grupu kao Privrednici Federacije, te u toj grupi s više od osam hiljada članova danima upozoravaju na, kako kažu, štetne posljedice koje će dugoročno ova odluka imati na privredni i ekonomski rast u Federaciji, ali i u državi u cjelini.
Nakon mjera o zabrani pušenja na javnim mjestima i neradnoj nedjelji, Vladinu Uredbu o minimalnoj plaći poslodavci, ali i dobar dio javnosti doživjeli su kao direktan udar na ekonomiju FBiH i pogodovanje drugom bh. entitetu, zbog čega su za srijedu pred Vladom Federacije najavili masovne proteste.
„U grupi je trenutno oko 8.000 privrednika iz čitave Bosne i Hercegovine. Protesti se organiziraju pod sloganom ‘Pet do dvanaest’, jer nama je stvarno došlo pet do dvanaest“, ističe Jasmin Begić, jedan od adminstratora grupe i privrednik iz Maglaja.
Vlada Federacije je donijela Uredbu radi sebe, a ne radi radnika – mišljenja je Begić.
„I Vlada i poslodavci, a nekada i radnici i svi zajedno treba da podnesu teret kako bi nam, kao društvu, bilo bolje“, poručio je Adnan Delić, federalni ministar za rad i socijalnu politiku (NiP).
„Poslodavci nikada nisu bili protiv minimalne plate od hiljadu maraka. Problem su doprinosi. Naprimjer, radnik mjesečno zaradi 1.700 KM. Kada podigne platu, onog trena država mu automatski uzme 700 KM i dobiva na ruke 1.000 KM. Ode kupovati potrepštine za kuću i na tu hiljadu država mu uzima dodatnih 17 posto“, navodi Begić.
U Vladi priznaju da računaju s intenzivnijim punjenjem budžeta nakon primjene uredbe.
„Povećanjem minimalne plate, povećanjem opterećenja na rad, odnosno povećavanjem oporezivog dijela plate raste i prihod u Fond PIO“, ističe Delić.
Naprotiv, poslodavci smatraju da će nakon masovnih otkaza koji će, kažu, uslijediti već od početka narednog mjeseca, uz realni doći u pitanje i finansiranje obaveza u javnom sektoru. Uredba je kažu, instirurana izvana s ciljem da potkopa ekonomski rast u Federaciji BiH.
„Ona je, u principu, rađena u centrima poput Beograda i Zagreba. Uvozni lobi to, ustvari, radi. Mi to znamo i to je opravdano, ali mi se moramo zaštititi od uvoznog lobija, a naša Vlada radi za taj uvozni lobi“, zaključuje Begić.