Ponedjeljak, 21 travnja

Lječenje kamena u bubregu

 

Liječenje kamena u bubregu varira ovisno o veličini i položaju kamena. Ako su kamenići mali i ne uzrokuju nikakve simptome, liječnik će možda preporučiti da ih pijete sa puno tekućine kako bi se prirodno izlučili iz tijela. U nekim slučajevima, kamenići se mogu rastopiti tako da se pije poseban lijek.

Ako kamen ne može biti izlučen prirodno ili uzrokuje teške bolove ili probleme s mokrenjem, liječnik može preporučiti kirurško uklanjanje. Postoje nekoliko različitih vrsta kirurškog liječenja, uključujući:

Lječenje kamena u bubregu
Lječenje kamena u bubregu

Litotripsija: Ova metoda koristi visokoenergetske valove kako bi se razbili kamenje u sitne komadiće koji se potom prirodno izlučuju iz tijela.

Ureteroskopija: Ova procedura uključuje upotrebu posebnog instrumenta, nazvanog ureteroskop, kako bi se uklonili kamenje. Ureteroskop se ubacuje kroz mokraćnu cijev i dovodi do mjesta gdje se nalazi kamen. Kamen se onda uklanja ili razbija na manje komade.

Perkutana nefrolitotomija: Ova metoda koristi se za uklanjanje većih kamenaca. Liječnik će napraviti malu rez u trbuhu i koristiti poseban instrument kako bi uklonio kamen.

Nakon što je kamen uklonjen, liječnik će preporučiti određene mjere kako bi se spriječilo ponavljanje. To uključuje pijenje dovoljno tekućine, prilagodbu prehrane i, u nekim slučajevima, uzimanje lijekova kako bi se spriječilo stvaranje novih kamenaca.

Ukupno, liječenje kamena u bubregu ovisi o individualnom slučaju i ovisi o veličini i položaju kamena. Važno je da se prati savjet liječnika i slijedi preporučene mjere za prevenciju ponavljanja.

Liječenje kamena u bubregu ovisi o veličini, položaju i kompleksnosti kamena. U nekim slučajevima, mali kamenići koji ne uzrokuju simptome mogu se prirodno izlučiti iz tijela ako se pije dovoljno tekućine. Međutim, ako kamen ne može biti prirodno izlučen ili uzrokuje bolove ili probleme s mokrenjem, kirurško uklanjanje može biti potrebno.

Litotripsija je jedna od metoda liječenja koje koriste visokoenergetske valove kako bi se kamen razbio na manje komade koji se potom izlučuju. Ureteroskopija koristi se za uklanjanje kamenja pomoću posebnog instrumenta koji se ubacuje kroz mokraćnu cijev. Perkutana nefrolitotomija se koristi za uklanjanje većih kamenaca putem malog reza u trbuhu.

Simptomi

Obično je prvi simptom bubrežnog kamenca izuzetno jaka bol. Bol obično započinje naglo kad se kamenac počne pomicati u urinarnom traktu, izazivajući iritaciju ili začepljenje. Obično čovjek osjeća oštru, grčevitu bol u leđima i boku u području bubrega ili donjeg dijela trbuha. Ponekad se uz ovu bol pojavljuje mučnina i povraćanje. Kasnije se bol može širiti u prepone. Ako je kamenac prevelik da bi lako prošao, bol se nastavlja kako mišići u uskoj mokraćnoj cijevi nastoje istisnuti kamenac prema dolje u mokraćni mjehur. Kako kamenac raste ili se pomiče, može se pojaviti krv u mokraći. Kako se kamenac spušta niz mokraćnu cijev bliže mjehuru, osoba može osjećati češću potrebu za mokrenjem ili osjećati pečenje prilikom mokrenja. Ako ove simptome prati povišena temperatura ili groznica, može biti prisutna infekcija. U tom slučaju, treba se odmah obratiti liječniku.

Ukupno, liječenje kamena u bubregu treba prilagoditi individualnom slučaju i temeljiti se na preporukama stručnjaka. S ciljem prevencije ponavljanja, potrebno je slijediti preporučene mjere i redovito se konzultirati s liječnikom.

Liječenje kamena u bubregu može uključivati medicinsku terapiju, terapiju fizičkim postupcima i/ili kirurško liječenje. Cilj liječenja je smanjiti bol i ublažiti simptome te ukloniti ili razbijati kamenje na manje komade koji se potom prirodno izlučuju iz tijela.

Liječenje medicinskom terapijom uključuje uzimanje lijekova koji olakšavaju bol i potiču izlučivanje kamenja iz tijela. Terapija fizičkim postupcima uključuje postupke poput toplinske terapije i ultrazvuka koji pomažu ublažiti bol.

Kirurško liječenje uključuje direktno uklanjanje kamenja ili njegovo razbijanje u manje komade. Ureteroskopija, perkutana nefrolitotomija i litotripsija su neke od kirurških metoda koje se koriste. Nakon kirurškog liječenja, važno je slijediti preporučene mjere za prevenciju ponavljanja, uključujući pijenje dovoljne količine tekućine i prilagodbu prehrane.

Ukupno, liječenje kamena u bubregu treba biti prilagođeno individualnom slučaju i temeljiti se na preporukama stručnjaka. Djelotvorno liječenje može smanjiti bol i ublažiti simptome te ukloniti ili razbiti kamenje na manje komade koji se potom prirodno izlučuju iz tijela.

Liječenje kamena u bubregu je proces koji se temelji na veličini, položaju i kompleksnosti kamena. U nekim slučajevima, kamen se može prirodno izlučiti iz tijela ako se pije dovoljno tekućine i ne uzrokuje bolove ili probleme s mokrenjem. Međutim, ako kamen ne može biti prirodno izlučen ili uzrokuje simptome, potrebno je liječenje.

Liječenje može uključivati medicinsku terapiju, fizičke postupke i/ili kirurško liječenje. Cilj liječenja je smanjiti bol, ublažiti simptome i ukloniti ili razbijati kamenje na manje komade koje tijelo može prirodno izlučiti. Liječenje medicinskom terapijom može uključivati uzimanje lijekova koji smanjuju bol i potiču izlučivanje kamenja. Fizičke postupke, poput toplinske terapije i ultrazvuka, također mogu pomoći u smanjivanju boli.

Kirurško liječenje uključuje direktno uklanjanje kamenja ili njegovo razbijanje na manje komade. Postoje različite kirurške metode koje se koriste, uključujući ureteroskopiju, perkutanu nefrolitotomiju i litotripsiju.

Nakon liječenja, važno je slijediti preporučene mjere za prevenciju ponavljanja, uključujući pijenje dovoljne količine tekućine i prilagodbu prehrane. Ukupno, liječenje kamena u bubregu treba biti prilagođeno individualnom slučaju i temeljiti se na preporukama stručnjaka. Redovito konzultiranje s liječnikom može pomoći u održavanju zdravlja bubrega i prevenciji ponavljanja kamenaca.

Liječenje kamena u bubregu uključuje nekoliko različitih pristupa koji su usmjereni na uklanjanje kamenja i smanjivanje boli. Liječenje može uključivati uzimanje lijekova, fizičke postupke i/ili kirurško liječenje. Kod uzimanja lijekova, liječnik može propisati lijekove za smanjivanje boli i poticanje izlučivanja kamenja. Fizičke postupke, kao što su toplinska terapija i ultrazvuk, također mogu pomoći u smanjivanju boli.

Kirurško liječenje uključuje direktno uklanjanje kamenja ili njegovo razbijanje na manje komade. Postoje različite kirurške tehnike koje se koriste, kao što su ureteroskopija, perkutana nefrolitotomija i litotripsija.

Nakon liječenja, važno je slijediti preporučene mjere za prevenciju ponavljanja, poput pijenja dovoljne količine tekućine i prilagodbe prehrane. Liječenje kamena u bubregu treba biti prilagođeno svakom pojedinom slučaju i temeljiti se na preporukama stručnjaka. Redovito konzultiranje s liječnikom omogućit će održavanje zdravlja bubrega i prevenciju ponavljanja kamenaca.

Liječenje kamena u bubregu može uključivati prevenciju nastanka novih kamenaca, uklanjanje postojećih kamenaca i smanjivanje boli. To se može postići korištenjem lijekova, fizikalne terapije, kirurškog liječenja ili kombinacije ovih pristupa.

Liječnici obično propisuju lijekove koji pomažu u razrjeđivanju mokraće i sprječavaju formiranje kamenaca. Fizikalna terapija, kao što su toplinska terapija i ultrazvuk, može smanjiti bol i potaknuti otpadanje kamenaca.

Ako su kamence velike i ne mogu se izlučiti ili ako uzrokuju teške boli, liječnik može preporučiti kirurško liječenje. Postoje različite vrste kirurškog liječenja, uključujući ureteroskopiju, perkutana nefrolitotomiju i litotripsiju.

Nakon liječenja, važno je pridržavati se preporučene prehrane i režima pijenja tekućine kako bi se smanjilo rizik od ponavljanja kamenaca. Liječenje kamena u bubregu svakog pojedinca bi se trebalo temeljiti na individualnom medicinskom ispitivanju i preporukama stručnjaka. Redovite preglede i konzultacije s liječnikom pomažu u održavanju zdravlja bubrega i sprječavaju ponavljanje kamenaca.

 

Pročitajte još sadržaja:

– Da li je doručak zaista najvažniji obrok u danu

– Izgradite zdrav život, izgradite svoju budućnost

– Kesten i njegove dobre osobine

 

Izvor: vijesti-21.com

Share.

Prof. dr. sc. Velimir Božikov Specijalist interne medicine, subspecijalist endokrinologije i dijabetologije Prof. dr. sc. Velimir Božikov renomirani je stručnjak iz područja endokrinologije i dijabetologije, s više od četiri desetljeća bogatog kliničkog i znanstvenog iskustva. Svojim dolaskom u Specijalnu bolnicu Sv. Katarina pridonosi vrhunskom timu svojim znanjem i dugogodišnjom posvećenošću liječenju i istraživanju šećerne bolesti te endokrinoloških poremećaja. Profesor Božikov je umirovljeni redoviti profesor u trajnom zvanju na Katedri za internu medicinu Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Tokom svoje karijere obnašao je niz važnih funkcija u zdravstvenom sustavu, među kojima se ističu dužnosti ravnatelja Kliničke bolnice Dubrava (1995. – 2001.) i predstojnika Klinike za unutarnje bolesti u istoj ustanovi (1995. – 2003. te 2005. – 2012.). Također je bio državni tajnik u Ministarstvu zdravstva i socijalne skrbi od 2004. do 2005. godine. Diplomirao je na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 1974. godine, a specijalističku edukaciju iz interne medicine usavršio je u vrhunskim hrvatskim i inozemnim institucijama. Više od 20 godina bio je dio tima Zavoda „Vuk Vrhovac“, tadašnje vodeće ustanove za dijabetologiju i endokrinologiju, gdje je surađivao s akademikom Zdenkom Škrabalom, čije je pionirsko djelovanje oblikovalo sustav skrbi za osobe sa šećernom bolešću u Hrvatskoj. Akademski put profesora Božikova obilježen je ranim znanstvenim doprinosima. Titulu magistra znanosti stekao je 1979. godine, obranivši rad koji je istraživao učinke somatostatina na lučenje hormona i metaboličke procese kod zdravih osoba i pacijenata s dijabetesom. Doktorirao je 1981. godine s disertacijom „Protivtumorski učinak somatostatina“, a rezultati njegovih istraživanja objavljeni su u prestižnim međunarodnim časopisima poput Blood, International Journal of Cancer i Diabetologia. Za svoja istraživanja u području somatostatina i šećerne bolesti nagrađen je godišnjom nagradom „Vuk Vrhovac“ 1980. godine, čime je potvrđena njegova izuzetna posvećenost znanstvenoj izvrsnosti. Osim istraživanja hormona somatostatina, profesor Božikov aktivno se bavio proučavanjem komplikacija šećerne bolesti, s naglaskom na dijabetičko stopalo, oksidacijski stres i kardiovaskularne komplikacije. Svoje stručno znanje usavršavao je u brojnim međunarodnim centrima — među kojima su klinike u Beču, Hamburgu i Lundu — a sudjelovao je i u međunarodnim projektima Svjetske zdravstvene organizacije, radeći kao konzultant za dijabetologiju na Malti. Godine 1994. preuzeo je vođenje tadašnje Vojne bolnice u Zagrebu, uspješno ju transformiravši u suvremenu kliničku bolnicu, poznatu kao Klinička bolnica Dubrava. Kroz karijeru je bio voditelj brojnih znanstvenih i kliničkih studija, uključujući i međunarodne randomizirane kliničke projekte. Profesor Božikov autor je više od 200 znanstvenih i stručnih radova, te je surađivao kao autor i urednik u brojnim udžbenicima, uključujući one iz interne medicine, patofiziologije i dijabetičkog stopala. Uredio je i hrvatsko izdanje sveučilišnog udžbenika „Klinička farmacija i terapija“. Aktivan je član brojnih strukovnih i znanstvenih organizacija, među kojima su Hrvatsko društvo za dijabetes i bolesti metabolizma, European Association for the Study of Diabetes (EASD) te Hrvatski liječnički zbor, u kojem je bio i predsjednik Hrvatskog endokrinološkog društva. Zahvaljujući svojoj bogatoj karijeri, znanstvenim dostignućima i predanosti edukaciji novih generacija liječnika, prof. dr. sc. Velimir Božikov zauzima istaknuto mjesto među hrvatskim i europskim stručnjacima u području dijabetologije i endokrinologije.

Comments are closed.