Latinski naziv ove biljke je Helianthus tuberosus. Poznata je takođe kao i jerusalimska artičoka ili divlji krompir. U Kini se ona naziva jang džijang i u tradicionalnoj medicini korijen i lišće ove biljke se koriste kao lijek. Ljekovita je kada se koristi kao hrana a upotrebljava se i u farmaceutskoj industriji.
Ovo neobično povrće takođe imanisku kalorijsku vrijednost. Na 100 grama artičoka sadrži samo 73 kalorije, što je čini idealnom namirnicom za borbu protiv suvišnih kilograma. Ona takođe predstavlja odličan izbor za osobe koje pate od poremećaja crijevne flore jer je bogata vlaknima koja pospešuju rad crijevne flore i regulišu probavu.
Jerusalimska artičoka je bogata vitaminima i mineralima.
Sadrži dosta kalijuma koji je bitan za kontrolisanje krvnog pritiska, regularno funkcionisanje mišića i srca, reguliše vodu u tijelu i prenošenje nervnih impulsa i fosfor koji je bitan za zdravlje zuba i kostiju. Samo pola šolje svježih jerusalimskih artičoka zadovoljava 20% dnevnih potreba za kalijumom.
Za razliku od krompira, jerusalimska artičoka ne sadrži skrob. Bogata je inulinom koji ne dovodi do povećanog nivoa šećera i insulina u krvi, te rpedstavlja odličnu hranu za dijabetičare.
Uporedo sa tim, ona sadrži i kalcijum, magnezijum, gvožđe, kompleks B vitamina, vitamine C i D i provitamin A, a takođe je i odličan izvor amino kiselina.
Jerusalimske artičoke se mogu konzumirati kuhane, pečene ili sirove, iako je najbolje kada su sirove, tanko narendane u salati sa mješanim povrćem. Takođe se može koristiti kao zamjena za drugo povrće, poput kuvanog ili pečenog krompira.
KAKO koristiti jerusalimske artičoke?
Iako se mogu konzumirati sirove, jerusalimske artičoke se mogu servirati na stolu u vidu supe ili salate.
SUPA od jerusalimskih artičoka