BIOGRAFIJA AUTORA
Refik Bulić redovni je profesor na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli. Objavio je četrnaest knjiga u tiražu od preko 50.000 primjeraka, oko stotinu naučnih i stručnih radova te brojne književne tekstove. Završio je studij srpskohrvatskog / hrvatskosrpskog jezika i jugoslavenskih književnosti na Pedagoškoj akademiji u Tuzli i Filozofskom fakultetu u Sarajevu. Od 1979. do 1994. godine radio je kao nastavnik i profesor u više škola na području Živinica i Kladnja. Od 1994. godine radi na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli. Na Filozofskom fakultetu u Sarajevu završio je postdiplomski studij iz lingvistike i 2000. godine odbranio magistarski rad Arhaičniji govori u gornjem toku Spreče: živinički kraj. Doktorsku disertaciju Ekavsko-jekavski govori tešanjsko-maglajskog kraja odbranio je na Filozofskom fakultetu u Sarajevu 2004. godine.
Bio je mentor pri izradi više diplomskih i magistarskih radova te više doktorskih disertacija. Bio je profesor na postdiplomskom i doktorskom studiju iz lingvistike na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli te profesor na doktorskom studiju iz lingvističke bosnistike na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu od 2012. godine do danas.
Član je Centra za leksikologiju i leksikografiju Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine, član Upravnog odbora Instituta za bosanski jezik i književnost u Tuzli te član Redakcije časopisa Bosanski jezik i njegov urednik od broja 8 za 2011. godinu do broja 17 za 2020. godinu. Bio je član Redakcije Bosanskohercegovačkog dijalektološkog zbornika (izdavač Institut za jezik u Sarajevu) i Redakcije časopisa Bosnistika plus (izdavač Institut za bosanski jezik i književnost u Tuzli). Savjetnik je za lingvistiku u Magazinu za jezik i književnost Lingvazin. Sudjelovao je na brojnim naučnim skupovima.
Izradio je elaborat za prvi doktorski studij lingvistike na Univerzitetu u Tuzli. Od početka master studija iz bosanskog jezika i književnosti na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli bio je profesor za više predmeta te bio rukovodilac tog studija. Sudjelovao je u međunarodnom projektu Općeslavenski lingvistički atlas Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine – popunio dva Upitnika Općeslavenskog lingvističkog atlasa – OLA punkt br. 48 (Dobretići – Jajce, Skender-Vakuf) i OLA punkt br. 50 (Špionica – Srebrenik). Bio je saradnik u izradi Dijalektološkog atlasa Bosne i Hercegovine. Njegove su knjige uvrštene u literaturu na mnogim fakultetima.
Objavio je mnogo pripovijedaka i pjesama u raznim listovima i časopisima. Dobitnik je više nagrada za prozu i poeziju na raznim natječajima širom bivše Jugoslavije.
Previous ArticleRADOVI POČINJU USKORO: Potpisani ugovori za infrastrukturne projekte u Novom Gradu vrijedni 3,63 miliona maraka
Next Article Bosanski pravopis” Refika Bulića