Žučni kamenci se stvaraju iz žuči, tekućine koja se sastoji od vode, žučnih soli, lecitina i kolesterola koju proizvodi jetra. Žučna vrećica je smještena ispod jetre i služi kao spremište žuči sve dok ne bude potrebna u tankom crijevu za probavu masti. Žučni kamenci se većinom stvaraju od kolesterola koji se taloži izvan otopine žuči te nastaje kolelitijaza. U bilo kojem trenutku, kamenci se mogu zaglaviti u vodu žučnog mjehura koji vodi od žučnjaka do glavnog žučovoda i izazvati bol (bilijarna kolika), infekciju i upalu (kolecistitis) ili sve zajedno.
Oko 15 poto osoba s kamencima u žučnjaku imaju također kamence i u zajedničkom žučnom vodu (koledokolitijaza), koji ponekad prijeđu u tanko crijevo, ali se također mogu zadržati u vodu i izazvati napuhnutost, infekciju ili upalu gušterače. Između 10 i 20 posto svih odraslih osoba iznad 40 godina imaju žučne kamence. Žučni kamenci će se razviti i kod muškaraca i žena s prevelikom tjelesnom težinom ili pretilih i onih koji uzimaju prehranu s mnogo zasićenih masti i rafiniranih šećera.
Variranje tjelesne težine također povećava rizik od žučnih kamenaca. Lijekovi za sniženje kolesterola, gemfibrozil i klofibrat, smanjuju razine kolesterola u krvi povećavajući količinu koja se izlučuje u žuč, što opet povećava rizik od žučnih kamenaca. Ostali faktori rizika uključuju gladovanje, trudnoću i intravensku prehranu. Ciroza predstavlja velik rizik za žučne kamence, a može napredovati brže i kod bolesnika sa šećernom bolešću, koji obično pate od težih infekcija.
Uradite to prije spavanja – rast kose će se obnoviti za 2 sedmice
7 Days
Električna traka za trčanje ProSprinter-80% popusta!Samo 1,020 KM
Megapopust
Evo kako sam pobijedio dijabetes u 28 dana
Gorka Dinja
53-godišnja žena sa bebinim licem. Uradite to prije spavanja!
Biolift
Menta macerirana u ulju sikavice
Jetra je najveća žlijezda i drugi organ po veličini u ljudskom organizmu, a predspaprena metvica, kolesterol, bakterijetavlja jedini unutrašnji organ koji se može regenerirati. Jetra je “tihi organ”, ne buni se, pa je uglavnom zanemarujemo dok nešto ozbiljno ne pođe po zlu. U detoksikaciji organizma od štetnih tvari jetra ima glavnu ulogu. Osim toga, jetra stvara žuč koja je potrebna za normalnu apsorpciju masti u crijevima. Žuč djeluje kao deterdžent koji raspršuje mast u fine čestice koje se tako lakše razgrađuju i upijaju iz crijeva u krv.
Žučni kamenci vrlo često nastaju kod osoba koje imaju povećane vrijednosti ukupnih lipida, triglicerida ili kolesterola u krvi. Stoga se i jetrene bolesti, poput kroničnog hepatitisa i ciroze, vrlo često javljaju uz povećane vrijednosti masnoća u serumu. Hladno prešano ulje sikavice je odličan izvor linolne kiseline koja je ključna za daljnju biosintezu biološki aktivnih tvari kao što su prostagladin, prostaciklini, tromboksanes itd. – ukratko svih tvari koji su temelj reguliranja metabolizma. Pored toga, linolna je kiselina izravno ugrađena u stanične opne u organizmu i na taj je način jedna od temeljnih gradivnih tvari u tijelu. Linolna kiselina je dio mnogih aktivnih struktura (npr. liposoma) ključnih za metabolizam masti. Ona je i jak antioksidans, što znači da stvara zaštitu u organizmu protiv negativnih utjecaja slobodnih radikala i ostalih agresivnih elemenata koji mogu oštetiti stanice i uzrokovati ubrzano starenje i ozbiljne bolesti.
Osim što ulje sikavice pomaže jetri a na taj način posredno sprječava stvaranje žučnih kamenaca, ono ima i jak protuupalni učinak. Čitajući tekstove o našim preparatima sigurno ste primjetili da često naglašavamo protuupalnu vrijednost naših ulja odnosno višestruko nezasićenih masnih kiselina koje su u njima sadržane. Možemo čak reći da svi naši zdravstveni problemi počinju s upalama. Istini za volju postoje i pozitivne strane upale jer u kontroliranim uvjetima ona je važan dio funkcioniranja našeg tijela i jednostavno ga brane od infekcija. Ipak, narodski rečeno, upala je dobra ako traje tri dana, a problem je ako postane kronična. Tada se stanice koje je upala pokrenula kako bi uništile bakterije i viruse okreću protiv našeg organizma.
List paprene metvice
List paprene metvice sadrži 1-2 posto eteričnog ulja, 6-12 posto tanina, flavonide, gorke supstance, betain, urosolnu (0,3 posto) i oleanolnu (0,12 posto) kiselinu, hesperidin (vitamin P) i karotin (do 40 mg). Ljekovito djelovanje paprene metvice zasniva se u prvom redu na sadržaju eteričnog ulja, odnosno mentola, zatim tanina i flavonida. Mentol s taninima djeluje kod poremećaja u želucu i crijevima, ublažava bolove, smiruje grčeve, nadimanje i proljeve, potiče bolju probavu hrane, smiruje mučninu i nadražaj kod povraćanja, a djeluje i antiseptički. Eterično ulje i flavonidi iz listova paprene metvice imaju posebno djelovanje na stvaranje i izlučivanje žuči, sve dok se ne postigne maksimalno djelovanje, a uz to se izlučuje i mentol koji djeluje kao dezinficijens (antiseptik).
I kako smo već dosad govorili, list paprene metvice maceriran u hladno prešanom ulju sikavice predstavlja ono najbolje i od ljekovite biljke i od hladno prešanog ulja.