Mogu li izmjene Zakona o porezu na dodatnu vrijednost konačno dobiti svoj epilog na posljednjim sjednicama oba doma Paramenta Bosne i Hercegovine u ovom mandatu? Naime, o izvještajima Zajedničke komisije Parlamentarne skupštine BiH izjašnjavaće se delegati Doma naroda, potom i zastupnici Zastupničkog doma. Iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH ponovo upozoravaju da su predložene diferencirane stope PDV-a neprovodive.
A i ekonomisti su skeptični kada je u pitanju provedba ovog zakona u praksi.
Zajednička komisija prihvatila je da Zakon o porezu na dodanu vrijednost bude dopunjen tako da PDV na osnovne životne namirnice bude snižen sa 17 na nula posto, a da na luksuz bude povećan na 22 posto. Sada je na potezu Zastupnički i Dom naroda PSBiH koji trebaju potvrditi dopune zakona. Da li će se i desiti na posljednjim sjednicama ovog saziva zavisi od raspoloženja delagata i zastupnika u državnom parlamentu. Problem je i u tome koliko bi nulta stopa bila vremenski primjenjiva. Komisija utvrdila period od oktobra do kraja godine. Premalo vremena za UIO BiH i zbog toga još jedno upozorenje. Izražavaju zabrinutost zbog tehničkih mogućnosti provođenja ove odluke i sistema naplate indirektnih poreza.
“Provođenje izmjena zakona je nemoguće bez donošenja pravilnika kojim bi između ostalog bilo precizno definisano koji su sve artikli oporezivi nižom stopom, kao i oni po višoj. Nepostojanje te odredbe dovelo bi do situacije da obveznici indirektnih poreza imaju nejasnoća i nejednako postupanje. Između ostalog podrazumijeva pribavljanje saglasnosti Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje, mišljenja Direkcije za evropske integracije i proces javnih konsultacija koji mora da traje najmanje 15 dana. Imajući u vidu sve navedeno neophodne radnje u vezi sa provođenjem prijedloga izmjena Zakona o porezu na dodatu vrijednost, primjena istog bi bila moguća najranije u u roku od šest mjeseci nakon objave izmjena zakona”, navode iz UIO.
Dodaju, uvođenjem više različitih stopa PDV-a gube prednosti jednostopnog sistema i dobija se komplikovan i skup sistem.
Problem je i taj što bi u slučaju usvajanja i primjene zakona bili značajno manji prihodi za državni budžet što bi zahtijevalo nadoknadu gubitaka iz drugih izvora, kažu u UIO. Ekonomisti su skeptični upravo iz razloga koliko je to tehnički izvodivo i primjenjivo u praksi, jer njihova predviđanja su da će za implemntaciju biti potrebno i godinu dana, a sve je potrebno riješiti u predizbornom periodu.
ADMIR ČAVALIĆ, ekonomski analitičar
“Ekonomisti više preferiraju diferencirane stope jer su pravednije, jasnije i provedljivije, smanjuju zloupotrebe, a garantuju stabilnost budžeta. S druge strane, diferencija je izraz političkih koalicija, populizma i zbog toga sam skeptičan po pitanju rezultatata diferencijacije PDV-a u BiH”.
ZORAN PAVLOVIĆ, ekonomski analitičar
“Ovo jako dobro zvuči za građane, da se ponadaju da će biti ukinut PDV na osnovne životne namirnice. Da su zaista htjeli nešto da urade stranke na vlasti mogli su to da usvoje, da građani imaju makar to do kraja godine, da bude neka stimulacija za izbore, ovako je pucanj u prazno”.
Posljednje sjednice domova Parlamentarne skupštine BiH trebaju donijeti rasplet kada su u pitanju izmjene Zakona o PDV-u.
Ukoliko bude prihvaćen, izmjene odmah stupaju na snagu, uz veliki problem i pitanje do kada će rok primjene važiti. I upravo tu se razilaze i mišljenja parlamentaraca, da će se nulta stopa primjenjivati trajno ili samo do kraja godine.