Piše: Darko OMERAGIĆ
U Bruxellesu se sutra održava Samit Evropske unije na kojem će Bosna i Hercegovina možda dobiti status kandidata za članstvo u EU. Dan prije ovog Samita bosanskohercegovačka ministrica vanjskih poslova Bisera Turković (SDA) je u ko zna kojoj po redu posjeti Dohi, glavnom gradu države Katar, nekih skoro 5.000 kilometara daleko od Bruxellesa. Tokom ovog mjeseca u kojem se rješava evropsku budućnost BiH, ministrica vanjskih poslova je “obigrala”, pored Katara, i Indoneziju te Tajland! Azijsku turneju prekinula je tek da bi prošlog vikenda u Sarajevu primila turskog ministra vanjskih poslova Mevluta Cavusoglua.
Razlog zbog kojeg je Turković ponovo potegla do Dohe je Drugi katarski ekonomski forum na koji će doći vodeći svjetski i ekonomski lideri da razgovaraju o globalnim ekonomskim izazovima na koje BiH ne može utjecati ni u najmanjoj mjeri, pa taman da pošalje kompletno Vijeće ministara BiH i obje entitetske vlade. Unatoč tome, ministrica Turković je odlučila da dan uoči možda i historijskog datuma za BiH ponovo ode u Katar.
Iako je teško pobrojati koliko je puta Bisera Turković za svog mandata bila u Kataru letimičan pregled bespuća interneta nam pokazuje da je samo u posljednjih nekoliko mjeseci u tu zemlju otišla najmanje tri puta.
U oktobru prošle godine u Katar je otišla s premijerom FBiH Fadilom Novalićem da razgovara s katarskim domaćinima o saradnji u oblasti namjenske industrije, a u aprilu je, kako je izvijestio portal Inforadar u Kataru bila da mimo znanja institucija BiH pripremi teren za prodaju oružja koje će se koristiti za osiguranje Svjetskog prvenstva u fudbalu koje se u novembru održava u toj zemlji. Turkovićeva je u Kataru bila i u martu i to na Doha Forumu. Ministrica Turković inače je za Katar vezana i kroz privatne, odnosno porodične odnose jer je njen sin Ali u maju 2020. imenovan za službenika u Ambasadi BiH u Kataru.
SARAJEVO- DOHA AVIONOM I TAKO U NEDOGLED
S obzirom na ovoliko zanimanje za Katar (kao da je centar Evropske unije Doha, a ne Bruxelles op.a.), zanimalo nas je da li je ministrica Turković tokom svog mandata odvojila barem približno vrijeme i za lobiranje koje bi našoj zemlji olakšalo približavanje Evropskoj uniji. Kako bismo to otkrili šefu kabineta ministrice Turković Denisu Hadžoviću , ali i glasnogovorniku Ministarstva vanjskih poslova BiH Nebojši Regoji smo poslali dva pitanja u vezi te teme. Budući da o bh. budućnosti u Evropskoj uniji u BiH postoji deklarativni dogovor tri vladajuće stranke SDA, HDZ i SNSD, ali i isto tako i saglasnost opozicije u oba entiteta, Hadžovića, Regoju i MVP BiH smo pitali šta u ovom trenutku radi bh.diplomatija, da li su ikad upućene instrukcije bh. diplomatskoj mreži kako bi se u zemljama EU lobiralo za dobijanje kandidatskog statusa? Osim toga, pitali smo ih i koji model na putu ka EU zagovara ministrica Turković? Odgovore, naravno, nismo dobili, pa možemo samo potvrditi da svjedočimo propasti vanjske politike Bosne i Hercegovine, barem kada govorimo o EU integracijama.