Jedan od najboljih i najinformiranijih sugovornika za razgovor o aktuelnoj politici u Republici Hrvatskoj, u odnosu Zorana Milanovića i Andreje Plenkovića i njihovom pogledu na Bosnu i Hercegovinu svakako je veteran novinarstva u susjednoj državi, novinar “Jutarnjeg lista” Vlado Vurušić.
U razgovoru za “Slobodnu Bosnu” Vurušić otkriva šta stoji u pozadini ovog sukoba, zašto je Bosna i Hercegovina postala središnja točka tog sukoba, te koja je uloga i pozicija Dragana Čovića, Bakire Izetbegovića, Milorada Dodika i Aleksandra Vučića u toj “igri preko granica”
Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović nastavlja dizati prašinu u našoj zemlji Predsjednik svojim izjavama. Nedavno je uputio poziv hrvatskim političkim dužnosnicima u BiH da kažu treba li zbog izmjena Izbornog zakona nastaviti s idejnom blokadom ulaska Finske i Švedske u NATO-u ili ne. Šta je bio cilj tog Milanovićevog poziva?
Milanovićeva politika je takva već duže vrijeme. On koristi poziciju ili politiku Hrvata u BiH i Izbornog zakona da bi se obračunavao sa Andrejom Plenkovićem sa kojim ima alfa-mužjački suparnički odnos iz vremena kada su zajedno radili u Ministarstvu vanjskih poslova početkom 90-ih godina. On je na neki način fiksiran na Plenkovića i misli da preko pitanja Izbornog zakona i položaja Hrvata u BiH može nauditi ili čak srušiti politiku Plenkovića, koja je također diskutabilna kada je u pitanju regija ili BiH. Tu imamo mali apsurd. On prilično glasno govori da treba vezati ulazak Finske i Švedske u NATO sa položajem Hrvata u BiH, odnosno sa Izbornim zakonom. U tome je prilično drčan i bučan. Međutim, sada je isplivalo pismo koje je on poslao generalnom sekretaru NATO-a gdje je prilično pomirljiv i gdje govori Stoltenbergu o problemu (kako ga on vidi) Hrvata u BiH i Izbornog zakona ali nigdje ne spominje blokadu ulaska Finske i Švedske u NATO. Prema tome, vidimo da on tu populistički kalkulira i istupa. Njemu je potpuno jasno da Hrvatska ni na koji način ne može blokirati Švedsku i Finsku. On vrlo dobro zna da ratifikacija pristupnog sporazuma Švedske i Finske mora proći kroz Sabor, a većinu ima HDZ, odnosno Plenković. Također, to je sa Milanovićeve strane jedan populistički potez budući da su izbori raspisani i da će se izbori provesti po starom zakonu. Ne znam što se to može dogoditi da se, sada kad su izbori raspisani, izborni zakon mijenja. To se čak ni na našim balkanskim prostorima ne može dogoditi.