U mjestu Džebari kod Živinica nalazi se jedna od najstarijih džamija u našoj zemlji. Neki podaci govore da je izgrađena u 15. vijeku u vrijeme sultana Mehmeda II Fatiha. Povod za podizanje ove bogomolje i na ovom mjestu, gdje se danas nalazi, bio je sljedeći: Za vrijeme osvajanja Bosne od Turaka došlo je do borbi između dvije vojske za brdo Gradinu – utvrđenje iznad Džebara, sa koga se mogla kontrolisati važna putna komunikacija. Borbe su bile dugotrajne i Turci nisu uspijevali osvojiti ovo mjesto. Jedne noći su uočili da žene silaze niz Gradinu po vodu, te su dvije djevojke zarobili, pod prijetnjom da će ih pobiti ako ne kažu kako najlakše da pobijede lokalnu vojsku. Uplašene djevojke su odale tajnu i Turci osvojili Gradinu. Zauzvrat djevojke su oslobodili a Sultan Mehmed II u čast dobivene bitke naredio je da se tu sagradi džamija.
Nakon te odluke sultana, nabavljen je građevinski materijal. Međutim, on je prebačen 300 metara dalje od prvobitne zamisli mjesta za gradnju. S obzirom da prebacivanje materijala nije razriješeno nego je, kako se vjeruje učinjeno Božijom voljom, Turci su odlučili da se džamija izgradi na lokaciji gdje je i danas. Kako kažu stanovnici ovdje, do sada je nekoliko puta rekonstruisana.
”Ja mislim da je treći put obnova njezina. Jedan put s ove strane gdje je šerefet. Bili su najprije šašavci, pa onda renovirana i zidana, bila abdesthana unutra, pa smo mi kasnije počeli renovirati 2012. godine. Iznutra sam potkopavao temelje, radio nove temelje i pravio koševe, toliko koliko sam mogao, 50 centimetara unutra i stavim koš. Kad sam završio unutra, onda sam išao s vanjske strane potkopavanje”, navodi Abdurahman Junuzović, stanovnik Džebara.
Bilo je manjih izmjena, ali je uglavnom ostala u obliku kakav je bio prilikom same izgradnje. Stanovništvo se ovdje trudi da očuva tradiciju najstarije džamije u Tuzlanskom kantonu. Tokom ratnih dejstava u BiH, neprijatelj ju je pokušao srušiti, ali u toj nakani nije uspio.
”Ona je gađana za vrijeme rata, sedam granata je palo ovuda. Sedma granata je pala na nju, nije na njoj ostalo 10 komada crijepa, potreslo je u krovu. Mi smo radili devet noći, samo da sačuvamo njenu tradiciju i stvari u njoj”, kaže on.
Vjerujući u posebnost ovog vjerskog objekta, ovdje dolaze vjernici iz različitih dijelova naše zemlje. Prve subote u augustu ovdje se održava mevlud, a na hiljade vjernika posjeti ovo mjesto.
”Nema odakle ne dolaze ovdje ljudi. To je druga Ćaba. Tri puta ako posjetiš džebarsku džamiju, kao da si obavio mali Hadždž”, ističe Junuzović.
U neposrednoj blizini ove džamije otvoren je i Muzej u kome se nalaze najvrjedniji historijski eksponati Džebarske džamije, ali i eksponati kulturnog naslijeđa sa prostora Živinica i šire.
”Motivi za izgradnju jesu da se sve što je vezano za Džebarsku džamiju i njeno postojanje skoro 6 vijekova, da se prezentira javnosti, vjernicima i posjetiocima. Sve ono što je napisano ili ima neke veze sa uređenjem unutrašnjosti ili harema Džebarske džamije, tu je izloženo”, kaže Dževad Šarić, stanovnik Džebara.